Czy warto brać kredyt hipoteczny? Na co zwrócić uwagę?

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny to jedne z najczęściej udzielanych w Polsce kredytów. Jakie są zalety i wady takiego finansowania?

Czy warto brać kredyt hipoteczny? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli planujesz zakup nieruchomości, a nie dysponujesz gotówką, aby sfinansować zakup, wybór kredytu hipotecznego będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest to kredyt trudniej dostępny, chociażby dlatego, że trzeba się wykazać stabilną sytuacją finansową. Jednak jego oprocentowanie jest o wiele bardziej korzystne.

Zaletą kredytu gotówkowego jest szybkość i łatwość z jaką się go otrzymuje. Osoby, które chcą dokonać zakupu natychmiast mogą się na niego zdecydować. Trzeba być jednak świadomym wad, a te są bardzo duże. Wysokie oprocentowanie i krótszy, niż w przypadku kredytu hipotecznego, okres kredytowania to największe z nich. Szybko może się okazać, że rata jest nie do udźwignięcia. Sytuacja życiowa każdego z nas w perspektywie czasu może się zmienić, dlatego kredyt gotówkowy w przypadku zakupu nieruchomości nie jest dobrym rozwiązaniem.  

 

Kiedy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny? Jeśli rozważasz najem długoterminowy. Kredyt hipoteczny i spłacanie własnej nieruchomości jest o wiele korzystniejsze.

Biorąc kredyt hipoteczny wiążemy się na lata finansowo z wybranym bankiem, dlatego należy uważnie przeanalizować oferty. Oprocentowanie kredytowe jest zmienne i nasza rata w przeciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat będzie rosnąć i maleć. Dwa najważniejsze składniki kredytu hipotecznego to:

- stawka bazowa zależna od stopy referencyjnej ustanowionej przez Radę Polityki Pieniężnej 

- marża banku (zysk banku z tytułu udzielonego kredytu).

Niskie oprocentowanie kredytu nie jest jednoznaczne z niskimi kosztami. Koszty związane z zaciągnięciem kredytu określa wskaźnik RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa). Zawarte są w nim takie opłaty jak: wycena nieruchomości, ubezpieczenie pomostowe, podatek od czynności cywilno-prawnych, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego itp. Porównując oferty banku warto zrobić to właśnie na podstawie wskaźnika RRSO.

W naszym biurze Tara często spotykamy się z klientami rozważającymi w pierwszej kolejności zaciągniecie kredytu w banku, w którym mają konto. Jest to złe posuniecie. Różnice w ofertach banków często są bardzo duże i w perspektywie wielu lat mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy!

Każdy kredyt hipoteczny można nadpłacić lub całkowicie spłacić wcześniej. Przed wpłatą środków wystarczy pisemnie poinformować o tym bank lub wypełnić określony druk.

Zanim bank udzieli kredytu klientowi musi pozytywnie zweryfikować zarówno jego zdolność finansową  jak i stan prawny nieruchomości.