Zastanawiasz się nad zakupem działki porośniętej drzewami (,ale nie objętej uproszczonym planem urządzenia lasu)? A może nie odwiedzałeś swojej nieruchomości przez lata i w tym czasie wyrósł na niej las? Prawo dopuszcza wycinkę drzew bez zezwolenia, ale nie wszystkich i nie na każdej działce.
Wycinka bez zezwolenia
Jeśli jesteś właścicielem działki i zarazem osobą fizyczną możesz wyciąć drzewa, jeżeli obwód pnia wycinanego drzewa mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 80 cm — w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
- 65 cm — w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 50 cm — w przypadku pozostałych gatunków drzew.
W przypadku uszkodzenia drzewa w wyniku katastrofy naturalnej lub przez siły natury również zezwolenie nie jest wymagane.
Zezwolenie na wycinkę
Zgoda jest niezbędna jeżeli:
- drzewa porastają pas drogi publicznej, parki narodowe, rezerwaty przyrody, tereny publiczne,
- obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm przekracza wartości wyznaczone przez ustawodawcę,
- teren jest przeznaczony pod realizację inwestycji, jednak w tym przypadku należy przedłożyć zezwolenie na budowę oraz wykazać, że prace budowlane kolidują z porastającymi nieruchomość drzewami.
Zezwolenie wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta lub wojewódzki konserwator zabytków. Składając wniosek należy podać swoje dane osobowy, wskazać nieruchomość, na której planuje się wycinkę i załączyć mapę z zaznaczonymi drzewami.
Kiedy nie wolno wycinać drzew?
Wycinka drzew jest zakazana w okresie lęgowym ptaków czyli od 1 marca do 15 października.