Właściciele powierzchniowo znaczynch lokali mogą zastanawiać się czy podział ich nieruchomości jest możliwy. Dwa mniejsze lokale można korzystniej wynająć niż jeden większy. Czasem potrzeba podziału wynika z sytuacji rodzinnej lub materialnej. Jak dokonać zamierzonych zman?
Podział mieszkania na dwa odrębne lokale
Podział lokalu na dwa mniejsze dotyczy nieruchomości o znacznym metrażu. Prace budowlane to tylko część problemów z jakimi musi się zmierzyć właściciel nieruchomości. Zanim do nich przystąpi, niezbędny jest podział formalny mieszkania i przeprowadzenie odpowiednich procedur.
Jaki lokal można podzielić na mniejsze ?
Przede wszystkim taki, który po podziale umożliwi stworzenie dwóch oddzielnych wejść z klatki schodowej. Najlepiej nadają się do tego lokale, które były zaprojektowane jako dwa oddzielne, ale jednak scalone w trakcie budowy oraz mieszkalnia w starym budownictwie, w szczególności w kamienicach. Ich powierzchnia i rozlokowanie pomieszczeń najczęściej umożliwia podział. Dodatkowo zgodnie z prawem rozmiar każdego z wydzielonych lokali nie może być mniejszy niż 25 m2. W odrębnym mieszkaniu muszą się znaleźć wc, łazienka, kuchnia lub aneks kuchenny.
Procedury formalne
1. Zgoda wspólnoty mieszkaniowej
Podstawowym wymaganym dokumentem jest zgoda na podział lokalu przez wspólnotę mieszkaniową w formie uchwały. Zgoda ta powinna też zatwierdzić ewentualne zmiany, które mają wystąpić w tkance budynku stanowiącego część wspólną nieruchomości np. wykucie nowych drzwi i okien. Od negatywnej decyzji wspólnoty można odwołać się do sądu powszechnego.
2. Zaświadczenie o samodzielności mieszkań
Uzyskanie zaświadczenie wiąże się ze złożeniem odpowiedniego wniosku i dołączenia do niego stosownych dokumentów. Do najważniejszych z nich należą:
- dokumentacja techniczna (rzuty lokali wraz z rozmieszczeniem pomieszczeń na właściwej kondygnacji lub operat inwentaryzacyjny budynku)
- wypis z księgi wieczystej
- wypis z rejestru gruntów
- dokument poświadczający dopuszczenie budynku do użytkowania
- potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej
Zaświadczenie o samodzielności budynku wydaje starosta lub prezydent miasta.
3. Pozwolenie na budowę
Podział lokalu jest najczęściej związany z pracami remontowo budowlanymi. W takim przypadku należy dokonać zgłoszenia lub uzyskać pozwolenie na budowę.
4. Zaświadczenie notarialne o odrębności lokalu
Otrzymanie zaświadczenia o samodzielności lokali uprawnia właściciela lokali do podjęcia kolejnych kroków formalnych. Na podstawie uzyskanych dokumentów notariusz ustanowi odrębną własność nowych lokali w budynku, a następnie skieruje odpowiednie wnioski do ksiąg wieczystych.
Podział mieszkania a udział innych lokali w budynku
Podział mieszkania nie powinien mieć wpływu na udział w nieruchomości wspólnej budynku innych lokali, szczególne wtedy gdy nie następuje zmiana metrażu. Jeżeli jednak stanie się inaczej i zmieni się ułamek udziału w gruncie każdego lokalu, należy przygotować się na dodatkowe formalności i koszty.
Numeracja nowych lokali
Nowe numery mieszkaniom po podziale są nadawane w zaświadczeniu o samodzielności. Zwyczajowo wygląda to tak, że jeśli lokal przed podziałem miał numer 3, to po podziale dodaje się litery alfabetu np. 3A i 3B. Również na podstawie zaświadczenia o samodzielności notariusz w akcie notarialnym ustanawiającym odrębność lokali powiela nadane numery, które następnie zostaną wpisane do ustanowionych nowych ksiąg wieczystych w sądzie.